پته دوزی پنج شنبه, 22 فروردين 1398 ساعت 00:03

تعیین اندازه متن :    
مدت زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه و 29 ثانیه
پته دوزی

پته دوزی ازجمله سوزندوزی های اصیل و سنتی منطقه کرمان می باشد . هنرمندان این خطه ازنخ های ریس برپارچه های پشمی با نام عریض شروع به نقش دوزی می کنند  . این هنر بیشتر درمنطقه ماهان که تقریبا فاصله بسیاردوری نیز تا کرمان ندارد ، اجرا می گردد . ولی درسالیان اخیر این هنردربین دیگر شهر ها رایج گشته و بصورت  مشابه  بر پارچه های پشمی انجام     می دهند . گاهی اختلافات دوختی می تواند وجه تمایز دوخت اصیل پته دوزی کرمان با دیگر مناطق رابه عینه دید ، ولی آنچه باعث خرسندی سوزندوزان است علاقه افراد مختلف به این هنر و زنده نگه داشتن این سوزندوزی می باشد . 

من تقاضامندم کسانیکه به این حرفه علاقه دارند سعی کنند فاصله ازدوخت اصلی واصیل مردم خطه کرمان نگیرند تادرحفظ اصالت ها واحترام به منطقه دوختی را همیشه پاسداریم

مشاوره شغلی : این استاندارد با کد ملی آموزش شغل 95/62/1/2-7 و با مدت زمان 192 ساعت می تواند برای کسب مهارت و نیز انجام شغلی مناسب و تخصصی برای افراد علاقمند وجویای کار مناسب باشد . این شغل به علت پرمایه بودن نظام شغلی به حد اشباع نخواهد رسید و ضرر شغلی برای افراد پر سابقه  نمی باشد . قدر مسلم این شغل  که به کسب درآمد بیانجامد حدود 10 کارگاه در شهر های بزرگ وحدود 2 تا 3 کارگاه درشهرهای کوچک تر کفایت نموده  وبراین حساب افراد تحت نظارت این کارگاه های شغلی بین 30 تا 50 تفر تخمین زده می شود وحتما این میزان حرفه کار ، نیازمند می باشد حداقل میزان تحصیلات  هنرجو و یا جویای کار باید پایان دوره راهنمایی  باشد . استفاده از طرح های متنوع  وجدید  و نیز ارائه خلاقیت هنری وتبلیغات باعث تضمین شغلی خواهد بود . این براورد شغلی مربوط به استان کرمان نمی باشد ، درآن خطه از ایران امرار معاش بسیاری ازخانواده ها دراین حرفه مستمر بوده وکارگاههای خانگی مشغول به فعالیت درنخ ریسی نخ های ریس پشمی و نیز رنگرزی سنتی و طبیعی بوده فروش اقلام پته دوزی بعنوان کسب درآمد بسیاری از فروشگاهها هست . این ملزومات می تواند بصورت صادرات کاربرد اساسی داشته وبسیاری از مردمان به امرار معاش فوق العاده ای دست داشته باشند . از ویژگی های بسیار عالی دراین دوخت جذب افراد خاص وعام می باشد . بافت پارچه عریض نیز از دیگر شغل های کنار وپردرامد این حرفه هنری است .

صلاحیت حرفه ای مربیان با لیسانس طراحی دوخت و2 سال سابقه کارفوق دیپلم هنری و5 سال سابقه کاری ارزیابی گشته است .

نکته قابل توجه : درکليه استاندارد ها چنانچه پايه ، متد وروش اصلي  فنون آموزش داده شود هنرجو درپايان دوره بايد بتواند اصول کاررا بر کليه طرح ها پياده سازد .  آنچه متاسفانه دربسياري از مراکز آموزشي و آموزشگاهها متداول گشته که آموزش را براساس طرح استوار می نمایند و آنچه حق مسلم است که موارد آموزش بايد براساس فن اوليه باشد  . به عنوان مثال برای دوخت یک بال از پرنده ، آموزش پر این پرنده بایستی در ابتدا صورت پذیرد .


مشاهده استاندارد آموزشی رشته  ( سازمان فنی و حرفه ای ) 

ویرایش شده در تاریخ چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 12:34


(0 رای‌ها)
این مطلب 1485 مرتبه بازدید شده

مطالب مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.