آینه دوزی جمعه, 23 فروردين 1398 ساعت 15:39

تعیین اندازه متن :    
مدت زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه و 36 ثانیه
یکی از هنرهای سنتی که درایران معمولا بین اقوام عمومیت دارد و در اغلب کشورهای آسیایی نیز از سنتهای دیرینه محسوب شده و بر روی البسه و یا ملزومات زندگی دوخته و به معرض تماشا می گذارند ، هنرزیبای آینه دوزی است . آینه ها در سه فرم بدون قاب ، قاب دار فلزی و قاب دار پلاستیکی به فروش می رسد و  مخصوص  دوخت های سنتی با قطر یک الی 2 میلی متر برش زده می شود .ولی می توان در ابعاد و قطر های متفاوت متناسب با طرح  بصورت متداول دربازار تهیه ویا برش زده و دوخت نمود .
آموزش روش های دوختی بر آینه ها متفاوت می باشد اما در ایران معمولا بین 3 تا 5 روش دوختی بر آینه های بدون قاب بیشتر متداول نیست .  اما این هنردردنیا تا 16 تکنیک نیز اجرای دوخت داشته است . این دوخت با توجه به تعداد آینه و نوع دوخت ارزش گذاری می گردد . دیوارکوب و پرده های بین راهی یا درگاهی از جمله ملزوماتی است که دراغلب اقوام مورد توجه است و با دوخت های رنگی آن را مزین کرده و آویزان می نمایند.
مشاوره شغلی : این استاندارد با کد ملی آموزش شغل 95/77/1/1-7 و با مدت زمان 90 ساعت می تواند برای کسب مهارت و نیز انجام شغلی مناسب و تخصصی برای افراد علاقمند و جویای کار مناسب باشد . البته اشباع شدن آن می تواند متضرر شغلی برای افراد پر سابقه باشد . قدر مسلم این شغل  که به کسب درآمد بیانجامد حدود 5 نفر در شهر های بزرگ و حدود 1 تا  2 نفر در شهرهای کوچک تر کفایت نموده  و بر این حساب افراد تحت نظارت این کارگاه های شغلی بین 2 تا 4 تفر تخمین زده می شود و حتما این میزان حرفه کار ، نیازمند می باشد حداقل میزان تحصیلات  هنرجو و یا جویای کار باید پایان دوره راهنمایی  باشد .
استفاده از طرح های متنوع و جدید و نیز ارائه خلاقیت هنری و تبلیغات باعث تضمین شغلی خواهد بود . البته این میزان برآورد شغلی برای استان هرمزگان و نیز چهارمحال بختیاری مطرح نمی باشد . زیرا این هنر مورد استفاده خاص و عام است . یادآور می شویم بازار رقابتی این هنر در دنیا اغلب کشور های آسیایی مخصوصا جوامع هند ، پاکستان و افغانستان می باشد . درحوزه فعالیت این حرفه ی هنری بازاری هم برای فروش نخ گلابتون و نیز فروش انواع آینه و مهره های تزیینی فراهم می باشد .
صلاحیت حرفه ای مربیان با فوق دیپلم هنری و 4 سال سابقه کاری و یا سطح دیپلم با 8سال سابقه کاری ارزیابی گشته است .

نکته قابل توجه : در کليه استاندارد ها چنانچه پايه ، متد و روش اصلي فنون آموزش داده شود ، هنرجو در پايان دوره بايد بتواند اصول کار را بر کليه طرح ها پياده سازد . آنچه متاسفانه در بسياري از مراکز آموزشي و  آموزشگاهها متداول گشته که آموزش را بر اساس طرح استوار می نمایند و آنچه حق مسلم است که موارد آموزش بايد بر اساس فن اوليه باشد . به عنوان مثال برای دوخت یک بال از پرنده ، آموزش پر این پرنده بایستی در ابدا صورت پذیرد . 
مشاهده استاندارد آموزشی ( سازمان فنی و حرفه ای )

ویرایش شده در تاریخ چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 10:00


(0 رای‌ها)
این مطلب 1052 مرتبه بازدید شده

مطالب مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.