پریواردوزی شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 19:22

تعیین اندازه متن :    
مدت زمان تقریبی مطالعه : 1 دقیقه و 34 ثانیه
پریواردوزی ازدوخت های بسیار ظریف وسوزندوزی های اصیل مخصوصا درخطه هرمزگان می باشد . این هنراصیل با نخ های ابریشمی ظریف انجام می گیرد . نام اصیل این دوخت برگرفته از زیبایی پرهای ظریف و بلند طاووس می باشد  که کلمه ی پریوار یعنی به حالت  پر دوختن و یا حالت ابریشمین دوختن می باشد . ازاین هنر درتابلوهای هنری ونیز البسه می توان استفاده نمود. 
مشاوره شغلی : این استاندارد با کد ملی آموزش شغلی 7-95/80/1/1 با مدت زمان 76 ساعت می تواند برای کسب مهارت و نیز انجام شغلی مناسب وتخصصی برای افراد علاقمند وجویای کار مناسب می باشد . این حرفه دربسیاری ازشهرها واستانهای کشور شناخته شده نیست . این هنردرخطه جنوب دارای اهمیت و ویژگی های خاص است و دراغلب مناطق مورد استفاده می باشد . به دلیل شناخته نشدن نمی تواند درسایر استان های کشوری بعنوان پیشه اصلی قلمداد گردد ، پس بهتراست قبل از انتخاب این حرفه هنری تحقیق انجام داد و قشر متقاضی این حرفه را شناسایی ومورد ارزیابی قرار دهند .
صلاحیت حرفه ای مربیان با فوق دیپلم صنایع دستی و 4 سال سابقه کار و سطح دیپلم  با 8 سال سابقه کارارزیابی شده است  . هنرپریواردوزی درسالیان اخیرمورد توجه معاونت های صنایع دستی درمناطق جنوب کشور بوده  و انواع دوخت آن برپارچه های البسه خودنمایی می کند  . این هنر از بستر فراموشی درحال حاضر خارج گشته است .

نکته قابل توجه : درکليه استاندارد ها چنانچه پايه ، متد وروش اصلي  فنون آموزش داده شود ، هنرجو درپايان دوره بايد بتواند اصول کار رابر کليه طرح ها پياده سازد  . آنچه متاسفانه دربسياري از مراکز آموزشي وآموزشگاهها متداول گشته که آموزش رابراساس طرح استوار می نماید و آنچه حق مسلم است که موارد آموزش بايد براساس فن اوليه باشد . به عنوان مثال برای دوخت یک بال از پرنده ، آموزش پر این پرنده بایستی در ابتدا صورت پذیرد . 

مشاهده استاندارد آموزشی رشته ( سازمان فنی و حرفه ای ) 

ویرایش شده در تاریخ چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 09:50


(0 رای‌ها)
این مطلب 878 مرتبه بازدید شده

مطالب مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.