تفرش دوزی شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 19:32

تعیین اندازه متن :    
مدت زمان تقریبی مطالعه : 1 دقیقه و 42 ثانیه
دوخت تفرش دوزی متعلق به منطقه تفرش می باشد این هنردرسالیان اخیر ازرونق خود فاصله طویلی گرفته است .
 این دوخت با دوخت درویش دوزی گاه اشتباه گرفته می شود . البته هردو نوع دوخت دارای سه وجه مشترک 1- نخ کشی زمینه  2- مربع بودن 3 – نقش اندازی ذهنی می باشد . بدین لحاظ اغلب درکتب به اشتباه دوخت درویش دوزی را با اصطلاح تفرش دوزی مشابه و یکسان دیده اند . ولی باید دانست باسه وجه مشترک دراین هنر نباید وجه چهارم که نوع دوخت می باشد را به اشتباه دراین هنریکسان دید . بطور کل دوخت های تفرش دوزی عبارت است از تک بخیه افقی و عمودی ، متقاطع و زنجیره دوزی  که دررنگ های متنوع قرمز،زرد وسبز خلاصه می شود

مشاوره شغلی : این استاندارد با کد ملی آموزش شغل 1/1/72/95-7 و با مدت زمان 81 ساعت می تواند برای کسب مهارت و نیز انجام شغلی مناسب و تخصصی برای افراد علاقمند مناسب باشد . البته به دلیل ناشناخته بودن دوخت نمی تواند بعنوان شغل اصلی قلمداد شود . این حرفه هنری نیاز به فرهنگ سازی و تبلیغات زیادی از جمله اجرای فن بر روی ملزومات دوختی و نیز وارد نمودن خلاقیت و نوآوری دراین حرفه    می باشد .  میزان تحصیلات  هنرجو و یا جویای کار باید پایان دوره راهنمایی  باشد .
صلاحیت حرفه ای مربیان با فوق دیپلم صنایع دستی با 4 سال سابقه کاری و یا سطح دیپلم با 4 سال سابقه کاری ارزیابی شده است . 
نکته قابل توجه : در کليه استاندارد ها چنانچه پايه ، متد و روش اصلي  فنون اموزش داده شود هنرجو در پايان دوره بايد بتواند اصول کار را بر کليه طرح ها پياده سازد .آنچه متاسفانه در بسياري از مراکز آموزشي و آموزشگاهها متداول گشته که آموزش را بر اساس طرح استوار می نمایند و آنچه حق مسلم است که موارد آموزش بايد بر اساس فن اوليه باشد . به عنوان مثال برای دوخت یک بال از پرنده ، آموزش پر این پرنده بایستی در ابتدا صورت پذیرد . 

مشاهده استاندارد آموزشی رشته ( سازمان فنی و حرفه ای )

ویرایش شده در تاریخ چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 11:40


(0 رای‌ها)
این مطلب 1141 مرتبه بازدید شده

مطالب مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.